News

BMW ve Porsche, Birlikte Ultra Hızlı Şarj İstasyonu Üretecek

BMW ve Porsche, güçlerini birleştirerek elektrikli arabaları için ultra hızlı şarj istasyonu üretecek. Bu şarj istasyonunda, şarj kapasitesi 450kW gibi bir güçte olacakken, 100 km yol yapmanızı sağlayacak bir şarjı 3 dakika içinde sağlayabilecek. Aracı %100 şarj kapasitesine ulaştırmak ise yalnızca 15 dakika sürecek. Bu da önceki şarj istasyonlarına kıyasla yaklaşık 9 kat daha hızlı ve kaliteli bir hizmet sunacak.

BMW yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre şarj istasyonu, farklı araçlara otomatik olarak adapte olacak ve araçları tanıyabilecek. Yani araçların kapasitelerine göre 400V ile 800V arası otomatik olarak geçiş yapabilecek.

Devamını Oku  

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök: ‘2030’da her 10 aracın 3’ü elektrikli olacak’

Bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin altıncı oturumunda otomotiv sektörünün güncel dinamikleri, geleceği ve yerli otomobil konuşuldu.

Zirvede geleceğin otomotiv teknolojileri ve Nissan’ın mobilite çözümlerini anlatan Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök,  “Önümüzdeki 10 yılda, son 15 yılda gördüğümüzden çok daha büyük değişimler, göreceğiz. 2030 yılına geldiğimizde her 10 araçtan 3’ü elektrikli, her 4 araçtan biri ise otonom sürüş özelliğine sahip olacak. 2025 yılına geldiğimizdeyse dünyada internet bağlantısı olmayan araç kalmayacak” dedi.

Devamını Oku  

7 Yeni Elektrikli Scooter
VW ID Buzz
Elektrikli otomobillerde vites yükseltiyor!

Konu ile ilgili açıklama bizzat Volkswagen CEO’su Herbert Diess tarafından yapıldı. Diess, geçtiğimiz Pazartesi günü Avrupa Birliği (AB) tarafından yapılan “2030 yılına kadar mevcut CO2 emisyon değerleri % 37,5 civarında düşürülmeli” açıklamasından sonra suskunluğunu bozdu.

Bu zorlu hedeflerin AB’nin en büyük otomotiv endüstrisine ev sahipliği yapan Almanya’da birçok işe mâl olacağını ifade eden Diess, bu durumdan sektörün ciddi zararlar görebileceğini belirtti.

Halihazırda Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen haklı olarak AB’ye tepki gösterdi. Alman otomobil endüstrisinde ileri gelen şirketlerinden Daimler AG ve BMW ise AB’nin zorlu CO2 emisyon…

Devamını Oku  

Bmw ve Mercedes İş Birliğine Gidiyor

Otomotiv sektöründe 20’inci yüzyılın başından beri süre gelen rekabet, son günlerde şekil değiştirmiş durumda. Günümüzde markalar arasındaki yarışta sürüş dinamikleri, içten yanmalı motorlar ve kabin içi malzeme kalitesi gibi konvansiyonel özellikler geri planda kalırken, otonom sürüş, bataryalar ve bağlanabilirlik gibi yazılım teknolojileri öne çıkıyor.

Oyunun kurallarının yeniden yazıldığı sektörde, 100 yıllık markaların yanı sıra her geçen gün yeni oyuncular da yarışa dahil oluyor. Dolayısıyla, sektördeki rekabet hiç olmadığı kadar sertleşmiş durumda.

Gelişmeler, sektördeki hegemonyası riske giren asırlık markaların ise yeni oyunculara karşı birbirleri ile işbirliğine gitmesine yol açıyor. Gelinen…

Devamını Oku  

VW ID. First Drive
Elektrikli Murat 124 Beylikdüzü’nde
Bakan Varank’tan sanayicilere yerinde çözüm müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerel dinamiklerin nabzını tutmak amacıyla çıktığı il ziyaretlerinin beşincisini Manisa’ya gerçekleştirdi. Bakanlık bürokratlarıyla birlikte sorun ve taleplere “yerinde çözüm” arayan Bakan Varank, Manisa’ya çıkarma yaparak, organize sanayi bölgesinde sanayicilerle buluştu.

Amaçlarının, varsa sorunları en kısa sürede gidermek olduğunun altını çizen Varank, “Bu yeni dönemin ruhunu yansıtacak şekilde, bürokratik engelleri en aza indirip, taraflar için kalıcı ve verimli çözüm önerileri getirmenin peşindeyiz” dedi.

Bakan Varank, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, komisyon üyesi milletvekilleri…

Devamını Oku

Tesla, Türkiye’ye geri dönüyor

Elektrikli otomobil devi Tesla, ABD ile Türkiye arasında yaşanan “Brunson krizi” sonrası durdurduğu Zorlu Center’daki showroom açma planını yeniden gündeme aldı.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel’in haberine göre, Tesla’ya servis hizmeti vermeye hazırlanan Otomol Yönetim Kurulu Başkanı Osman Baykan“Tesla rafa kaldırdığı Türkiye’de showroom açma planını, ABD ile düzelen ilişkiler sonrası yeniden gündeme aldı. 1.5 ay önce Türkiye’ye gelerek yatırımı 2019’da yapmak istediklerini söylediler. Biz de onlara satış sonrası servis hizmeti vereceğiz. Ön anlaşma yapıldı” dedi.

Tesla CEO’su Elon Musk, twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’nin de dahil olduğu tüm Avrupa’da şarj istasyonları ağını genişleteceğini…

Devamını Oku

2017 Renault ZOE Z.E.40 | Elektrikli Otomobil | Neden Almalı ?
Elektrikli Kamyonet – 2021 RIVIAN R1T
4 yılda elektrikli otomobil sayısı 140 bin, şarj noktası ise 84 bin olacak

Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkiye’de elektrikli araçlar konusunda ulusal ölçekte yapılan araştırma, tüketicilerin genel eğiliminin elektrikli bir araç satın almak yönünde olduğunu ortaya koydu. 2017 yılı sonu itibariyle 2 bin 500 civarında olan elektrikli aracın 4 yıl içinde 140 bine çıkması öngörülürken, 14 bin ticari ve 70 bin ev tipi şarj ünitesinin kurulması bekleniyor. Elektrikli otomobil sayısı 2022’de bugüne göre yaklaşık 50 kat artacak.

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’deki elektrikli araçların geleceğini ve enerji altyapısına olası etkilerini incelemek amacıyla anket, yüz yüze derinlemesine görüşme ve analizleri içeren Türkiye’nin ulusal ölçekte en güncel araştırmasını gerçekleştirdi.

Devamını Oku

China’s Great Wall Motor unveils $8,680 all-electric ORA R1 urban car with nearly 200-mile range

Great Wall Motor is launching its new flagship vehicle under its new ‘ORA’ electric car brand: the ORA R1.The small urban car will cost only $8,680 after incentives and it will have almost 200 miles of range, according to the automaker.Ning Shuyong, general manager of ORA and vice president of Great Wall Motor, said about the launch of the ORA R1:

“As a new market entrant, ORA R1 delivers an unprecedented experience to drivers. ORA replaces the traditional sales, service, spare parts and surveys (4S) dealership-centered model that is common in China with a network consisting of ORA Home, experience centers and smart outlets in the central business districts of Chinese cities. In addition, the big data cloud…

Devamını Oku

2017 Renault ZOE ZE40: Türkiye’ye En Uygun Elektrikli Araba!
Elektrikli Mercedes’leri kullandık | Tesla’dan iyi mi?
Türkiye’nin Sayılı, Ankara’nın En Hızlı Şarj İstasyonu Yegm Kampüsünde Kuruldu

Elektrikli araçların ve elektrikli araç şarj istasyonlarının şebeke üzerinde etkilerinin analizi için, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) yerleşkesinde Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) katkıları ile güneş enerjisi ile bütünleşik hızlı ve yavaş dolum özellikli, 2 (iki) araçlık şarj istasyonu kurulmuştur.

Gelecek yıllarda elektrikli araçlar ve şarj istasyonlarının ülkemizde kullanımın ve yaygınlığının artacağı öngörüsü ile Türkiye Elektrik Şebekesi üzerinde bu sistemlerin etkilerinin araştırılması ve bu teknolojiler üzerinde bilgi birikimin oluşması amacıyla YEGM yerleşkesi içerisinde iki aracın aynı anda dolum yapabileceği bir şarj istasyonu devreye alınmıştır.Tesis mevcut durumu ile Ankara’da bulunan en hızlı ve kapsamlı elektrikli araç şarj…

Devamını Oku

Elektrikli Fiat Doblo
Yeni Clio hibrit motorla geliyor

Renault’un ikon haline gelen modeli Clio’nun beşinci nesli tanıtıldı. 2022 yılına kadar ürün gamına 12 elektrikli model ekleyecek olan Renault, yeni geliştirdiği E-tech hibrit motoru ilk defa Yeni Clio’da kullanacak.

Renault, 15 milyon satış adedine ulaşan ikonik modeli Clio’nun beşinci nesli olan Yeni Clio’yu tanıtıyor. İlki 1990 yılında lanse edilen Clio, satışa sunulmasından bu yana Renault Grubu’nun dünyanın dört bir yanında en çok satan otomobili oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Fransızların favori aracı olmakla kalmayan model, 2013 yılından bu yana Avrupa’da B segmentindeki…

Devamını Oku

Avrupa’nın en büyüğü Türkiye’ye geldi

Elektrikli otomobilde yaşanan baş döndürücü değişimden Türkiye de aynı hızla etkileniyor, etkilenmeye de devam edecek. Bu kapsamda, Dünya Elektrikli Araçlar Birliği’nin Avrupa kolu olan AVERE, Türkiye’de yeni bir dernek kurdu ve faaliyetlere başladı.

Türkiye’nin kendi otomobil markalarını üreten ülkelerin gerisinde kalmasına rağmen dünyanın ‘elektrikli araca geçiş’ sürecinde ‘yerli ve milli otomobil’ hedefiyle yola çıkması otomotiv sektörüne yeni bir soluk getirdi.

Dünya Elektrikli Araçlar Birliği’nin Avrupa kolu olan AVERE’nin ülkemizde faaliyete geçmesiyle Türkiye, dünya elektrikli araç gelişimine entegre oldu…

Devamını Oku

Pipistrel Elektrikli Uçak
Skeleton Ultra Capacitors
Elektrikli Uçaklar
Kayseri Elektrikli Otomobil